1399/06/01

کمترین کاری که محرم امسال می‌توان انجام داد/ همه را در کشتی نجات امام حسین (ع) راه نمی‌دهند!

با وجود مشکلاتی که کرونا به وجود آورده، هنوز سفره نوکری برای امام حسین (ع) پهن است.

کمترین کاری که محرم امسال می‌توان انجام داد/ همه را در کشتی نجات امام حسین (ع) راه نمی‌دهند!

بغض گلویمان را می‌گیرد که نمی‌توانیم مثل سال‌های قبل در کنار برادرانمان پرشور عزاداری کنیم. حسرت داخل حسینیه رفتن و شور سینه زنی گرفتن، برای ما بچه هیئتی‌ها آزاردهنده است؛ اما همه این کمبود‌ها به معنای عزاداری نکردن برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نیست. هر چند برخی راه‌های عاشقی سید الشهدا (ع) از مقابلمان برداشته شده است، اما این به معنای جمع شدن سفره اقامه عزا نیست.

تنها ناجی انسان‌ها

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان کارشناس مذهبی درباره ماه محرم و برپایی مراسم عزا به خبرنگار ما گفت: ماه محرم ماه تجدید بیعت با سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است. از ابتدای عالم تا الان هر کسی در نظام هستی به عظمت و جایگاه ازلی و ابدی رسیده، از جانب امام حسین (ع) بوده است. در متن روایات، صراحتاً بیان شده است که اگر کسی سراغ امام حسین (ع) بیاید، نجات پیدا می‌کند.

هر کسی را به کشتی امام حسین (ع) راه نمی‌دهند

وی افزود: کشتی امام حسین (ع) شرایط خاص خود را دارد. هر کسی را در این کشتی نجات وارد نمی‌کنند. نجات در دستگاه سید الشهدا (ع) چند فاکتور دارد؛ یکی از راه‌های نجاتی که ما به وسیله آن می‌توانیم به امام حسین (ع) برسیم، خدمت به دستگاه سید الشهدا (ع) است. شاید در شرایط ویژه فعلی مجالس امام حسین (ع) تعطیل شود، اما همه ما می‌توانیم هر خانه را یک حسینیه کنیم.

رضا شاه حسینیه‌ها را بست، اما دستگاه امام حسین (ع) تعطیل نشد

این کارشناس مذهبی ادامه داد: در نقل‌های تاریخی آمده است که رضا شاه، دستور پلمب حسینیه‌ها و مساجد را داده بود. بزرگان مساجد و تکیه‌ها تصمیم گرفتند، در خانه ها حسینیه بنا کنند؛ به این ترتیب بزرگانِ دینی، روضه خوان‌ها و منبری‌ها را به خانه‌ها دعوت می‌کردند. اولین کاری که می‌توانیم برای امام حسین (ع) کنیم این است که سیاهی سیدالشهدا (ع) را در خانه‌ها بزنیم. خودمان سیاه بپوشیم و سر در خانه هایمان سیاهی بزنیم.

کمترین کاری که می‌توانیم محرم امسال بکنیم

حجت الاسلام موسویان در پایان اضافه کرد: کمترین کاری که می‌توانیم امسال بکنیم، خدمت رسانی به دستگاه سید الشهدا (ع) است؛ کاری که ضامن دوام، قوام زندگی و آبروی ماست. امام خمینی (ره) فرمودند، محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. ویروس دست ساز کرونا و تمامی اتفاقات این چنینی برای این است که نور دستگاه خدا را خاموش کنند؛ اما خداوند تبارک و تعالی این نور را روز به روز پر فروغ‌تر می‌کند. در دستگاه سید الشهدا (ع) هر کسی به اندازه یک چایی ریختن، لباس سیاه پوشیدن، بیرق زدن و یک خدمت رسانی ساده  می‌تواند مورد نجات قرار گیرد و امام حسین (ع) به او تفضل کند.


خروج